KULTURNÍ KOMISE
PŘI OBECNÍM ÚŘADU VE SLOUPNICI
VÁS ZVE NA TRADIČNÍ
ŽIVÝ BETLÉM
25. 12. 2021 v 16 h
v areálu NA MLEJNICI
Čeká Vás Ježíšek s rodinou, živá
zvířata i sváteční občerstvení.
Hudební produkce v podání kapely
POORICH.
SDH Dolní Sloupnice ve spolupráci s SDH Horní Sloupnice pořádá opět po roce příměstský tábor a to v termínu od 31. 7. do 4. 8. pro děti od 6 do 15 let. Hlásit se můžete na mail sdhdolnisloupnice@seznam.cz Kapacita je 15 dětí. Cena za týden je 2500,- Kč.
Datum konání: 25. 12. 2021
KULTURNÍ KOMISE
PŘI OBECNÍM ÚŘADU VE SLOUPNICI
VÁS ZVE NA TRADIČNÍ
ŽIVÝ BETLÉM
25. 12. 2021 v 16 h
v areálu NA MLEJNICI
Čeká Vás Ježíšek s rodinou, živá
zvířata i sváteční občerstvení.
Hudební produkce v podání kapely
POORICH.
Datum konání: 22. 12. 2021
Římskokatolická farnost Sloupnice Vás srdečně zve na předvánoční koncert, který proběhne ve středu 22. 12. 2021 v 18 hodin v kostele svatého Mikuláše. Vystoupí chrámový sbor Cantate Domino pod vedením Dominika Veselého, sólisté a hosté. Zazní nejen vánoční písně, ale i filmové instrumentální a jiné skladby.
Onemocnění covid-19 známe teprve od prosince roku 2019 a i když je předmětem intenzivního zkoumání vědců celého světa, stále o něm nevíme vše. To samé platí o očkování proti tomuto onemocnění. Jak dlouho trvá ochrana po očkování a kdy je vhodné provést přeočkování lze stanovit až po určité době sledováním očkovaných v rámci klinických studií. To platí pro všechna očkování. Obvykle je potřeba několik let, aby bylo možné nastavit co nejlepší očkovací schéma. Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po osmi měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy, a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování a případně způsobit onemocnění.
Jiné studie poukazují na riziko, že ochrana po očkování rychleji klesá u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním. Opět se nejedná o nic neobvyklého, jelikož tento jev bývá pozorován i u očkování proti jiným nemocem. Aby se zabránilo nárůstu průlomových infekcí, zejména u osob z rizikových skupin, jako jsou osoby s poruchou imunity, chronickým onemocněním
či osoby vyššího věku, je vhodné u těchto skupin osob provést přeočkování, aby se jejich ochrana proti onemocnění covid-19 posílila. Tyto osoby jsou totiž poklesem ochrany proti onemocnění covid-19 ohroženy nejvíce a hlavně dříve než ostatní. Přeočkování je vhodné také pro osoby, které mohou tyto rizikové skupiny osob onemocněním covid-19 ohrozit anebo jsou ve vyšším riziku onemocnění v rámci svého zaměstnání. Jedná se např. osoby pracující ve zdravotnictví nebo sociálních službách.
Využít posilující dávky budou moci i všichni ostatní, kteří mají zájem maximálně chránit své zdraví i zdraví svých blízkých před onemocněním covid-19 a kteří byli očkování před osmi a více měsíci.
Pozitivní význam v posílení účinnosti ochrany navozené již po předchozím očkování podporují výsledky některých studií. A i přesto, že podávání posilujících dávek není stále součástí rozhodnutí o registraci vakcín, Evropská komise tuto záležitost pro některé z vakcín aktuálně posuzuje. Některé země dokonce již začaly posilující dávky podávat a mnoho dalších jejich podávání plánuje. Jedná se např. o Izrael, Rakousko, Německo, Francii, Spojené království, Rusko, Čínu. V ČR je umožněno podání posilovací a dodatečné dávky mRNA vakcín na základě mimořádného opatření MZ pro určité skupiny osob od 2. 9. 2021 (https://www.mzcr.cz/rozhodnuti-o-docasnem-povoleni-pouziti-registrovanych-lecivych-pripravku-comirnaty-a-spikevax-dodatecna-davka/).
Základní výhodou očkovaných oproti neočkovaným je jejich ochrana před onemocněním covid-19, zejména před jeho závažným průběhem, případně před hospitalizací nebo před úmrtím v souvislosti
s onemocněním covid-19. I přesto, že jsou již popisovány případy onemocnění u řádně očkovaných osob, je pravděpodobnost jejich nákazy a rizika závažného průběhu onemocnění významně nižší než u očkovaných.
Podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky. Navíc k tomuto posílení imunity dojde velmi rychle, obvykle během dnů. Po první dávce to trvá až tři týdny než tělo zareaguje na očkování tvorbou protilátek. Samotná protilátková odpověď však není pro posouzení účinnosti vakcín dostatečná a proto je třeba vyčkat na výsledky klinických studií.
Jelikož délka ochrany po očkování se u každého člověka liší, nedokáže nikdo z nás s jistotou předvídat, jak dlouho je v co nejvyšší možné míře chráněn. Proto, jakmile je to pro danou skupinu osob možné, je využití přeočkování maximum, co můžeme proti nákaze covid-19 udělat.
Významný nárůst protilátek po podání posilující dávky současně posílí i ochranu proti dosud známým novým variantám viru, například proti variantě delta. Varianta delta nebyla v době výzkumu aktuálních očkovacích látek známa a i přesto, že očkování do jisté míry chrání i proti ní, je tato ochrana nižší oproti dříve se šířícím variantám viru. Podání posilující dávky by však mělo zabezpečit dostatečně vysokou ochranu i proti této variantě.
Očkování představuje nejefektivnější způsob, jak omezit šíření koronaviru a výskyt onemocnění covid-19 v populaci a ochránit zdraví co největšího počtu osob. Žádné jiné opatření nemá takový dopad jako očkování. Jakým způsobem však bude Tečky prostřednictvím očkování dosaženo, se stále zkoumá. Dle výsledků studií ochrana proti onemocnění covid-19 po očkování s postupem času klesá a proto bude potřeba využívat posilovací dávky u rizikových osob k jejímu zvýšení a udržení na co nejvyšší možné úrovni. Podání více dávek očkování k zajištění dostatečné ochrany proti infekčnímu onemocnění není nic neobvyklého. Například očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek v prvním roce a poté z pravidelného přeočkování v intervalech tři až pět let. Očkování proti chřipce se provádí každý rok, přičemž vakcíny se upravují dle aktuálně cirkulujících kmenů viru chřipky, aby byly co nejúčinnější. Jaké bude nejefektivnější schéma očkování proti onemocnění covid-19 se zatím stále zkoumá. Aby se zjistilo, zda bude stačit pouze už jen třetí dávka nebo bude třeba využít i další dávky přeočkování, bude nutné provést ještě řadu vědeckých studií a dále pečlivě sledovat vývoj buněčné i protilátkové imunity u očkovaných osob.
Samozřejmě k tomu, aby očkování proti onemocnění covid-19 bylo skutečnou Tečkou za všemi lockdowny, omezujícími opatřeními nebo rouškami, je třeba, aby se očkovalo co nejvíce lidí. Očkované osoby mají dle aktuálních dat nejen nižší pravděpodobnost, že se nakazí, ale dle epidemiologických šetření i významně nižší pravděpodobnost, že nakazí někoho dalšího.
Jelikož v tuto chvíli dochází opět k postupnému nárůstu počtu potvrzených případů a šíří se nové varianty koronaviru, lze očekávat další zhoršení epidemické situace v průběhu podzimu. Je proto potřeba udělat maximum zejména k ochraně nejohroženějších skupin obyvatel. Těmi jsou zejména starší osoby, osoby s poruchou imunity, ale také s různými chronickými nemocemi. Většina těchto osob z rizikových skupin byla očkována již na počátku roku 2021, tedy před více než půl rokem. Dá se tedy předpokládat, že u některých z nich došlo k poklesu ochrany po očkování a že by mohli být
v případě další vlny epidemie ohroženi onemocněním covid-19. Jelikož proočkovanost v ČR stále není dostatečně vysoká, je zde pořád velké množství osob, které mohou onemocnění šířit a nakazit i očkované osoby včetně osob z rizikových skupin. Aby k tomu nedocházelo, je potřeba ochranu po očkování posílit a to nejen u osob z rizikových skupin, ale i u zdravotníků, pracovníků v zařízeních sociální péče a všech dalších očkovaných osob, které projeví zájem o posílení své ochrany.
Zatím není jasné, kdy budou očkovací látky upravené k ochraně i proti novým variantám koronaviru v ČR k dispozici, pravděpodobně to nebude dříve, než po očekávané podzimní vlně. A protože již
v průběhu října začne v ČR narůstat počet osob, a to zejména z rizikových skupin, které byly očkovány před více než 8 měsíci, je pro jejich maximální možnou ochranu potřeba využít možností, které jsou aktuálně k dispozici. A tou je posilující dávka některou z mRNA vakcín Spikevax/Moderna, Comirnaty/Pfizer).
Jak se bude očkování vyvíjet dál, lze zatím jen velmi obtížně odhadnout. Pokud bude docházet k dalšímu šíření nových variant koronaviru, je možné, že bude v budoucnu potřeba i dalších dávek očkování, případně i upravenými očkovacími látkami. V tuto chvíli však pro odpověď na tuto otázku nejsou k dispozici dostatečná data.
Informace o očkování se vyvíjejí v čase. Čím více máme zkušeností z očkování a čím více je očkovaných osob, které lze sledovat a průběžně vyšetřovat, tím více je dat, která lze využít v praxi. Očkovací látky, které byly postupně ve světě i v ČR vyvíjeny byly před svým uvedením na trh důkladně testovány. Každá farmaceutická firma samozřejmě testovala výhradně svou vlastní vyvíjenou vakcínu a na základě svého výzkumu nastavila co nejvhodnější očkovací schéma, které uvedla v souhrnu údajů o přípravku. Až postupem času, kdy již bylo k dispozici více vakcín, bylo možné zahájit studie zaměřené na jejich případnou kombinaci. Výsledky těchto studií začínají být postupně k dispozici. Nejvíc ideální k přeočkování se jeví tzv. mRNA vakcíny (Spikevax / Moderna, Comirnaty / Pfizer) a to jednak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy ve vztahu k novým variantám koronaviru. V tuto chvíli jsou tyto dvě vakcíny jediné povolené k přeočkování na základě mimořádného opatření MZ.
Možnost kombinace vakcín je možná i pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v ČR. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce posilující očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován.
Pro základní očkování je však stále preferovanou variantou očkování stejnou vakcínou.
Datum konání: 23. 10. 2021 - 24. 10. 2021
Divadelní spolek Doveda Sloupnice Vás zve na premiéru svého autorského muzikálu Legenda o zbloudilých duších.
V sobotu 23.10. v 19:30 h a v neděli 24.10. v 18 h v sokolovně.
V sobotu 28. 8. 2021 od 15 do 23 hodin hasiči z Dolní Sloupnice pořádají tradiční Loučení s létem. Proto neváhejte přijít do areálu dolní hasičárny.
Můžete se těšit na dětské soutěže od 15:00 do 17:00, od 17:00 na pěnu, od 17:45 na loutkovou pohádku a od 19:00 na živou hudbu. Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení.
Doporučení pro rodiče: vezměte dětem náhradní oblečení a ručník.
Obec Sloupnice vyhlašuje měsíc duben měsícem úklidu obce a blízkého okolí. A proto si dovolujeme požádat občany, aby se v rámci zdravotní procházky či výletu s dětmi do úklidu zapojili. Odpadky prosím sbírejte do igelitových pytlů. Zaměstnanci obce budou odpadky pravidelně svážet. V případě zájmu o odvoz odpadu kontaktujte p. Holomka, tel. č.736 522 746. Budeme moc rádi, pokud se při sběru odpadků vyfotíte a fotku s popisem místa sběru zašlete na e-mail: katerina.sloupenska@gmail.com . Jako poděkování Vám pošleme certifikát ve formátu pdf s Vaším jménem. Navíc, pokud Vám při sběru pomohou děti, dostanete pro ně společně s certifikátem poukázku na drobnou odměnu.
|
Očkovací centrum bylo přemístěno do budovy F
Orlickoústecká nemocnice je v současné době jedním z pěti míst v kraji, která očkují veřejnost proti covid-19. Od 5. 2. 2021 se zde přesouvá očkovací centrum z budovy interního oddělení do budovy F, kde trvale sídlí například laboratoře oddělení klinické biochemie. Vstup do očkovacího centra je situován z jižní strany budovy a je bezbariérový. Přímo naproti vstupu do očkovacího centra se ve vnitřním areálu nemocnice nachází parkoviště pro 20 osobních vozů, další parkování pro očkované je vyhrazeno před hlavním vjezdem do nemocnice. Pro lepší dostupnost dojezdu vozem k očkovacímu místu byl navíc otevřen technický vjezd v jižní části areálu nemocnice.
Na očkování proti covid-19 je nutné se předem zaregistrovat na webové stránce https://registrace.mzcr.cz. Jakmile se na zvoleném očkovacím místě uvolní termíny, zájemce o očkování obdrží na svůj mobilní telefon SMS s kódem PIN2, který využije pro rezervaci svého termínu očkování. Tu musí provést na webové adrese https://reservatic.com/ockovani.
K očkování je nutné s sebou přinést občanský průkaz a kartičku pojišťovny, případně vyplněný Dotazník před očkováním proti covid-19, který je dostupný ke stažení na webové stránce https://www.nempk.cz/informace/ockovani-proti-covid-19.
Bližší informace související s COVID-19 naleznete na web stránkách NPK, a.s. – Orlickoústecká nemocnice http://usti.nempk.cz
S pozdravem
MUDr. Josef Hájek
vedoucí očkovacího centra
Nemocnice Pardubického kraje, a. s.
Orlickoústecká nemocnice
Čs. Armády 1079, 562 18 Ústí nad Orlicí
Dne 15. ledna 2021 byl spuštěn centrální registr pro očkování občanů starších 80 roků. Pardubický kraj zprovoznil od pondělí 18. ledna krajskou infolinku, s číslem 466 026 466. Tato infolinka pomůže občanům s registrací k očkování a bude v provozu PO+ST od 8 – 17 hodin a v ÚT, ČT a PÁ od 8 – 14 hodin. Týká se pouze pomoci s registrací k očkování. Pro zodpovězení dalších dotazů v souvislosti s očkováním je nutné kontaktovat státní linku 1221.
Domov pro seniory Sloupnice
příspěvková organizace
Horní Sloupnice 258, 565 53 Sloupnice
Odpočinek ve stáří pro klienta i pečující rodinu
Pobytová odlehčovací služba je určena seniorům a osobám s chronickým onemocněním, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku nebo zdravotního stavu, o které je jinak pečováno v jejich domácím prostředí.
Cílem služby je umožnit pečujícím osobám čas na nezbytný oddych. Služba je určena především občanům s trvalým pobytem v obci Sloupnice a v Pardubickém kraji a je poskytována osobám od 55 let věku. Služba je poskytována na časově omezenou dobu, nejdéle po dobu 3 měsíců.
UBYTOVÁNÍ nabízíme v 1. patře přístavby hlavní budovy ve dvoulůžkovém a třílůžkovém pokoji. Pokoje jsou přístupny po schodišti do 1. patra nebo výtahem. Koupelna a sociální zařízení jsou společné v prostoru přístavby. Každý klient má k dispozici lůžko, noční stolek, skříň, poličku a lampičku.
Může využívat společenský prostor s TV v 1. patře, návštěvní místnost v přízemí, zahradu, kapli.
STRAVOVÁNÍ pro klienty je standardem domácí stravy, kterou pracovníci kuchyně připravují v kuchyni domova. Klientům podáváme pět jídel denně ve společné jídelně na oddělení, v případě potřeby na pokoji klienta. Pracovníci kuchyně připravují též
dietní stravu (diabetickou, žlučníkovou, šetřící, nemléčnou, pro dialyzované klienty) a stravu speciálně upravenou (např. mletou). Pro individuální potřeby je možné využít služeb nutriční terapeutky.
Poskytujeme tyto ZÁKLADNÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBY:
• pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
• pomoc při hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
• zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
• sociálně terapeutické činnosti,
• pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí,
• výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.
SLUŽBY PÉČE poskytujeme klientům odpovídající jejich zdravotnímu stavu po dobu 24 hodin denně. Ty jsou založeny na vykonávání základních smluvených činností podle plánu, který je s klientem sestaven podle jeho potřeb a schopností. Ve vážných případech je poskytnuta první pomoc všeobecnou sestrou ze služby domova pro seniory a následně přivolána záchranná služba.
PODMÍNKY PŘIJETÍ:
• žadatel spadá do cílové skupiny služby (viz. pro koho je služba určena),
• podání žádosti o sociální službu včetně lékařské zprávy.
Ceník služeb a podrobnější informace naleznete na našich internetových stránkách www.ddsloupnice.cz nebo telefonicky u našich sociálních pracovnic na čísle 465 549 037.
Ve Sloupnici dne: 7. ledna 2021
Oblastní Charita v Ústí nad Orlicí a Mateřské centrum Kopretina ve Sloupnici upozorňují občany, že Tříkrálová sbírka v naší obci z důvodu nemoci Covid-19 neproběhne tradičním způsobem, ale obyvatelé obce budou moci přispět do pokladniček. Pokladničky budou umístěny ve všech prodejnách potravin v obci včetně prodejny řeznictví, v katolickém kostele, na vrátnici Domova pro seniory a na poště. Přispívat můžete od 6. ledna do 20. ledna.
Pořadatelé sbírky všem přispívajícím děkují.
Podrobnější informace o sbírce se dozvíte na webových stránkách www.uo.charita.cz.
Obecní úřad Sloupnice
Horní Sloupnice 196,
565 53 Sloupnice
PO 8:00 - 11:00 13:00 - 17:00
ST 8:00 - 11:00 13:00 - 17:00