image

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Zahradní slavnost
9
10 11 12 13 14 15
Dětský den (MSČČK)
16
Setkání turistů a lidí dobré vůle v lesích u sv. Antoníčka (KČT)
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kalendář akcí spolky

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
Zahradní slavnost
9
10 11 12 13 14 15
Dětský den (MSČČK)
16
Setkání turistů a lidí dobré vůle v lesích u sv. Antoníčka (KČT)
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Spolky > Divadelní spolek DOVEDA

Divadelní spolek DOVEDA Sloupnice

Ochotnické divadlo má ve Sloupnici bohatou tradici, hrávalo se v hospodských sálech, na zahradách, loukách, svého času zde působilo i více spolků současně. Na motivy místní pověsti dokonce vznikla divadelní hra uváděná v šedesátých letech minulého století.

Na své předchůdce jsme navázali v roce 1992 pod hlavičkou Sboru dobrovolných hasičů. Začínali jsme pohádkami, poté jsme vyzkoušeli i další žánry od situační komedie přes klasiku, comedii dell´ arte, parodii, grotesku, adaptace filmových a televizních hitů až po muzikál. Nejnovější kabaret nám přinesl novou zkušenost v podobně zcela autorského přístupu k tvorbě představení.

Po více než čtvrtstoletí existence současného souboru v něm působí už jen tři jeho původní členové, ale za tu dobu se nám urodila nová generace, která se do dění aktivně zapojila, další pokračovatele pilně plodíme a vychováváme.

Kromě divadelní činnosti pořádáme ve Sloupnici Divadelní ples, na kterém se vždy představíme s krátkou scénkou, organizačně se podílíme na Setkání s důchodci, případně na dalších obecních akcích.

Zpráva o činnosti za rok 2022

Doznívající koronavirová epidemie ani letos nedovolila uspořádat Divadelní bál. Alespoň jsme začali hrát nový muzikál Legenda o zbloudilých duších, který měl premiéru v říjnu loňského roku. Představili jsme se s ním v okolních vesnicích i vzdálenějších místech, například na festivalu v Mladé Vožici v Jižních Čechách. Možná nejvíc nám v paměti zůstane zářijové vystoupení na sálu historického hostince Vedralka, kde se místní ochotníci představili poprvé po desítkách let. Úspěchem pro nás skončila regionální přehlídka venkovských souborů v Miletíně – odnesli jsme si cenu za inscenaci, Irena Štochlová cenu za herecký výkon a Jaroslav Novák s Martinem Škeříkem čestná uznání za pěvecký, resp. herecký výkon. Následná účast na celostátní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou už tak úspěšná nebyla, nicméně i tak porota ocenila Garyho Edwardse za scénografii, přidala cenu za hudební složku představení a čestná uznání za herecké výkony pro Terezu Štochlovou a Martina Škeříka. Jsme rádi, že jsme si ve Vysokém mohli hned dvakrát zahrát a užít si atmosféru oblíbeného festivalu. Celkem jsme za letošní rok odehráli 16 repríz.

Za zmínku stojí, že nás v září kolegové z Brněnce pozvali na předpremiéru svého autorského představení Naše fabrika a my jsme svou účasti a postřehy k představení mohli aspoň částečně vrátit pohostinnost a kamarádství, které nám Brněnečtí projevují.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.

Činnost v roce 2021

Pokračující koronavirová epidemie výrazně ovlivnila naši činnost i v letošním roce. Poprvé po 25. ročnících jsme upustili od pořádání Divadelního bálu, na zkoušení nového představení jsme navázali po velmi dlouhé pauze až v druhé polovině května. Koncem července jsme v areálu Na Mlejnici odehráli derniéru Českého dějáků a rozloučili jsme se s tímto úspěšným představením po rekordních 44. reprízách. Potěšilo nás početné publikum, ze kterého bylo cítit radost, že se po dlouhých měsících vůbec něco děje.

Bohužel jsem se rozloučili taky s naším kolegou a kamarádem Jindrou Šmégrem, který 30 července ve svých 93 letech zemřel.

Přes velké peripetie se nám podařilo na konci října odehrát premiéru muzikálu Legenda o zbloudilých duších. Při dvou představeních se v sokolovně sešlo přes tři sta diváků. Další plánovaná hraní v okolních obcích opět přerušil koronavirus.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.

Činnost v roce 2020

Rok začal slibně. Oslavili jsme 50. narozeniny naše předsedy Jardy Nováka, uspořádali úspěšný Divadelní ples se scénku na motivy Krkonošských pohádek a zahájili zkoušení nového muzikálového představení z vlastní dílny. Složili jsme první písně a sestavili kapelu, která je začala trénovat. Když jsme v březnu zahájili i herecké zkoušky, přišla první koronavirová vlna a s ní i dvouměsíční karanténa. Po návratu na plac jsme zjistili, že bez alespoň rámcového scénáře se zkoušením moc nepohneme. Několik zkoušek jsme tedy věnovali jeho tvorbě, ale když bylo dílo hotovo, přišly letní prázdniny a další pauza. Začátkem září jsme tedy rozjížděli přípravy představení potřetí, ale po pár týdnech nás přerušila další karanténa. V prosinci jsme zase po dlouhé době oprášili hudební nástroje a hotové písničky, ovšem výhled na nerušené zkoušení byl koncem roku stále nejistý.

Koronavirus nás připravil o několik repríz Českého dějáku. Odehráli jsme jen dvě představení – v únoru v Ostřetíně a v červenci na příjemném festivalu v jihočeské Mladé Vožici. Několik jarních a podzimních hraní jsme museli zrušit.

Pro Mikroregion Orlicko-Třebovsko jsme v září už poněkolikáté připravili krátké představení, tentokrát na oslavu 20. výročí spolku. Zazpívali jsme regionální parafrázi písně „Co jsem měl dnes k obědu“ a sehráli scénku na motivy sloupenské legendy o cikánkou zakletém prameni.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.

Činnost v roce 2019

Máme za sebou další rušný rok vyplněný zejména Českým dějákem. Letos jsme odehráli čtrnáct repríz, celkově s premiérou už jednačtyřicet, a to jsme ještě některé nabídky museli odmítnout kvůli termínovým kolizím. Vážíme si zejména pozvání na festival ve Stochově u Kladna, kde jsme účinkovali s několika profesionálními soubory. Bylo příjemné vidět na festivalovém plakátě svá jména ve společnosti Jana Hrušínského, Tomáše Topfera, Jiřího Menzela, Ljuby Krbové a dalších hvězd divadelního nebe … Ale zpátky na zem. Zahráli jsme si také na Jiráskově Hronově, tradičním vyvrcholení amatérské divadelní sezóny. A nutno říci, že jsme to tam od odborné poroty nehezky schytali – za hrubé nedostatky v dramaturgii, za „myšlenkovou impotentnost“ a za další prohřešky proti správné stavbě představení, ale reakce diváků, z nichž někteří tleskali vstoje, nám daly naději, že to snad tak špatné nebylo.

Od premiéry už naše představení vidělo přibližně 6 500 diváků v 34 různých obcích a městech, na pomyslném tachometru máme natočeno téměř 3 800 kilometrů. Ačkoli ještě s Dějákem definitivně nekončíme, začínáme velmi velmi zlehka připravovat nové představení. Nemáme zatím tušení, jak a kam se to celé rozběhne, ale kdyby se nám to podařilo dovést na podzim příštího roku k premiéře, budeme moc rádi.

V únoru jsme opět uspořádali Divadelní ples se scénkou na motivy Limonádového Joe, pomohli jsme s organizací Setkání s důchodci a na sklonku roku ještě oslavili významné životní jubileum významné členky našeho souboru.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.

Činnost v roce 2018

Rok 2018 pro nás znamenal velké vytížení. Odehráli jsme rovných 20 repríz Českého dějáku, valnou většinu z nich v blízkém okolí Sloupnice, ale zavítali jsme také do Hluboké nad Vltavou či jihomoravských Uherčic. S představením jsme zvítězili na regionální přehlídce venkovských souborů v Brněnci a následně i na národní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou. Vysloužili jsme si za to účast na prestižním festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov, kde se představíme v srpnu 2019.

V únoru jsme uspořádali Divadelní ples s hudebně pojatou scénkou čerpající námět z místní pověsti o cikánkou zakletém prameni. Další krátké hudební představení jsme přichystali jako poctu svému členovi Jindrovi Šmégrovi při příležitosti oslav jeho 90. narozenin.

Z peněz, které jsme utržili na plese, z honorářů za představení a z příspěvků od obce, jsme si pořídili zvukovou aparaturu, elektronické klávesy a další hudební nástroje.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.