Vyhledat v textu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14
Den otevřených dveří - Průmyslová střední škola Letohrad
15
Den otevřených dveří - Průmyslová střední škola Letohrad
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Kalendář akcí spolky

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14
Den otevřených dveří - Průmyslová střední škola Letohrad
15
Den otevřených dveří - Průmyslová střední škola Letohrad
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvodní strana > Místní spolky > Divadelní spolek DOVEDA

Divadelní spolek DOVEDA Sloupnice

Ochotnické divadlo má ve Sloupnici bohatou tradici, hrávalo se v hospodských sálech, na zahradách, loukách, svého času zde působilo i více spolků současně. Na motivy místní pověsti dokonce vznikla divadelní hra uváděná v šedesátých letech minulého století.

Na své předchůdce jsme navázali v roce 1992 pod hlavičkou Sboru dobrovolných hasičů. Začínali jsme pohádkami, poté jsme vyzkoušeli i další žánry od situační komedie přes klasiku, comedii dell´ arte, parodii, grotesku, adaptace filmových a televizních hitů až po muzikál. Nejnovější kabaret nám přinesl novou zkušenost v podobně zcela autorského přístupu k tvorbě představení.

Po více než čtvrtstoletí existence současného souboru v něm působí už jen tři jeho původní členové, ale za tu dobu se nám urodila nová generace, která se do dění aktivně zapojila, další pokračovatele pilně plodíme a vychováváme.

Kromě divadelní činnosti pořádáme ve Sloupnici Divadelní ples, na kterém se vždy představíme s krátkou scénkou, organizačně se podílíme na Setkání s důchodci, případně na dalších obecních akcích.

Činnost v roce 2019

Máme za sebou další rušný rok vyplněný zejména Českým dějákem. Letos jsme odehráli čtrnáct repríz, celkově s premiérou už jednačtyřicet, a to jsme ještě některé nabídky museli odmítnout kvůli termínovým kolizím. Vážíme si zejména pozvání na festival ve Stochově u Kladna, kde jsme účinkovali s několika profesionálními soubory. Bylo příjemné vidět na festivalovém plakátě svá jména ve společnosti Jana Hrušínského, Tomáše Topfera, Jiřího Menzela, Ljuby Krbové a dalších hvězd divadelního nebe … Ale zpátky na zem. Zahráli jsme si také na Jiráskově Hronově, tradičním vyvrcholení amatérské divadelní sezóny. A nutno říci, že jsme to tam od odborné poroty nehezky schytali – za hrubé nedostatky v dramaturgii, za „myšlenkovou impotentnost“ a za další prohřešky proti správné stavbě představení, ale reakce diváků, z nichž někteří tleskali vstoje, nám daly naději, že to snad tak špatné nebylo.

Od premiéry už naše představení vidělo přibližně 6 500 diváků v 34 různých obcích a městech, na pomyslném tachometru máme natočeno téměř 3 800 kilometrů. Ačkoli ještě s Dějákem definitivně nekončíme, začínáme velmi velmi zlehka připravovat nové představení. Nemáme zatím tušení, jak a kam se to celé rozběhne, ale kdyby se nám to podařilo dovést na podzim příštího roku k premiéře, budeme moc rádi.

V únoru jsme opět uspořádali Divadelní ples se scénkou na motivy Limonádového Joe, pomohli jsme s organizací Setkání s důchodci a na sklonku roku ještě oslavili významné životní jubileum významné členky našeho souboru.

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.

Činnost v roce 2018

Rok 2018 pro nás znamenal velké vytížení. Odehráli jsme rovných 20 repríz Českého dějáku, valnou většinu z nich v blízkém okolí Sloupnice, ale zavítali jsme také do Hluboké nad Vltavou či jihomoravských Uherčic. S představením jsme zvítězili na regionální přehlídce venkovských souborů v Brněnci a následně i na národní přehlídce ve Vysokém nad Jizerou. Vysloužili jsme si za to účast na prestižním festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov, kde se představíme v srpnu 2019.

V únoru jsme uspořádali Divadelní ples s hudebně pojatou scénkou čerpající námět z místní pověsti o cikánkou zakletém prameni. Další krátké hudební představení jsme přichystali jako poctu svému členovi Jindrovi Šmégrovi při příležitosti oslav jeho 90. narozenin.

Z peněz, které jsme utržili na plese, z honorářů za představení a z příspěvků od obce, jsme si pořídili zvukovou aparaturu, elektronické klávesy a další hudební nástroje.

 

Více informací o souboru a našich představeních najdete na našem webu www.dovedasloupnice.cz.